Makale Yayınları

Metni sesli dinle.

"VERGİ MUAFİYETLİ ARAÇ SATIŞININ DEPREM BÖLGELERİNE KATKISI"

  • 07 Şubat 2024

Deprem, toplumların karşılaşabileceği en zorlu doğal afetlerden biridir. Depremin yıkıcı etkileri, evsiz kalma ve can kaybı gibi ciddi sonuçlara yol açabilir. Kahramanmaraş merkezli depremlerin 1.Yıldönümünde Deprem bölgelerinden Malatya’dan bana ulaşan bir takipçim, depremin yaralarını saramadıklarını, ekonomik açmazlarla mücadele ettiklerini söyledi. Dahası bu insanlar ikinci kez sarsılabilecekleri endişesiyle büyük bir belirsizlikle karşı karşıyalar. Bu nedenle, deprem bölgelerinde sağlanacak destekler ve kolaylıklar, toplumun yeniden inşa sürecinde önemli bir rol oynamaktadır.

ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) ve KDV (Katma Değer Vergisi) muafiyeti yahut indirimi deprem bölgelerinde yaşayan insanlara büyük faydalar sağlayabilir. Vergi muafiyetli araç satışı, hem ekonomik hem de sosyal açıdan önemli avantajlar sunar. Vergi muafiyeti veya İndirim ile araç satışının deprem bölgelerine olası katkılarını Şöyle sıralayabilirim:

1. Ulaşım Sağlama

2. Acil Yardım Ulaştırma

3. Güvenlik ve Sığınma

4. Mal Taşıma

5. İstihdam İmkânı

6. Üretimde kullanılma

7. İhtiyaçların Hızlı Karşılanması

8. Psikolojik Destek

9. Dayanışmayı Artırma

10. Normalleşme Sürecine Katkı

Sonuç olarak, Deprem felaketinin 1.Yılında vergi muafiyetiyle deprem bölgelerine araç satışının önemi büyüktür. Bu uygulama hem bölge insanının acil ihtiyaçlarını karşılamak için gereken destek ve kolaylığı sağlar hem de toplumun yeniden inşa sürecine katkıda bulunur. Vergi muafiyetiyle satılan araçlar, deprem bölgelerindeki insanlara umut ve yeniden yapılanma sürecinde önemli bir Motivasyon kaynağı sağlar. Bu nedenle, devletin bu konuda gerekli adımları atması ve vergi muafiyetiyle araç satışını desteklemesi önemlidir.

Unutulmasın ki, Veren elalan elden üstündür. Öz itibariyle ise vermek almaktır.

Saygılarımla.

Mahir NAZLIER
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

sgk danışmanlığı ankara

sgk teşvikleri ankara

bordrolama ankara

sosyal güvenlik danışmanlığı ankara
yatırım teşvik belgesi ankara
iş kanunu danışmanlığı ankara