Makale Yayınları

Metni sesli dinle.

EV HİZMETLERİNDE ÇALIŞANLARDA SGK UYGULAMALARI

  • 11 Ağustos 2022

Ev hizmetinde çalışanlar 10 Günden fazla çalışanlar ve 10 Günden az çalışanlar olarak ikiye ayrılırlar. On günden fazla çalışanlar için uzun ve kısa vadeli sigorta kolları primi yatırılır, kişi sağlık gibi emeklilik gibi haklardan yararlanır iken, 10 Günden az çalışanlar için işvereni tarafından % 2 Oranında iş kazası ve meslek hastalığı primi yatırılır, çalışan kişi, kendisi uzun vadeli sigorta kolları primi ve GSS primi yatırmazsa sağlıktan ve emeklilik hakkından yararlanamaz.

3.Derece dahil bu dereceye kadar hısımların aynı evde yaptıkları ev hizmetleri için sigortalı olmaya gerek yokken, ancak 3.dereceye kadar akrabalık ilişkisi olmadan bu ev işlerini yapanlar zorunlu sigortalılık kapsamındadır.

Ev hizmetlerinde 10 Günden fazla çalıştırılacak işçiler için işveren evinin bulunduğu yerin bağlı bulunduğu sosyal güvenlik merkezine , taraflarca imzalanmış ve doldurulmuş işyeri bildirgesini her bir işçi için ayrı ayrı vermek zorundadır. Bu bildirgedeki işe başlama tarihi sigortalılığın başladığı tarihtir. Verilen bildirime istinaden SGK Sigortalılığı tescil edecek ve tahakkuk otomatik olarak oluşturulacaktır. ayrıca her ay bildirim yapmaya gerek bulunmamaktadır. Her ay sistemde belirecek ödeme bankadan düzenli ya da otomatik olarak ödenebilecektir.

Bildirge işe girişin yapıldığı ayın sonuna kadar kuruma verilmezse her bir işçi için asgari ücretin brüt tutarında idari para cezası uygulanacaktır. İşten ayrılışı ise bildirge ile 10 gün içinde bildirmeyen işverene asgari ücretin onda biri tutarında idari para cezası kesilecektir. Cezayı gerektiren fiiller idarece tespit edilirse cezalar ağırlaştırılmış olarak uygulanır.

Aylık 10 ila 30 gün arası sigortalılığı olanların 30 güne tamamlanacak şekilde aradaki farkı Genel Sağlık Sigortası olarak yatırması gerekmektedir, ancak isteğe bağlı sigortalılıkları olanların aradaki fark için GSS Ödemelerine gerek yoktur.

Asgari ücret üzerinden 2100TL olan SGK maliyeti; işe alınacak kişinin işkur'a kayıtlı kişilerden olması son 3 ya da 6 ayda sigortalılığının bulunmaması ve evde çalışan ortalama işçi sayısına ilave olması gibi şartların sağlanması durumunda bir süre ile sınırlı olmak üzere,teşvikler ile indirimli prim ödemesine dönüşebilecektir.

Teşviklerden ancak talep edenler yararlanabilecek olup otomatik indirim alınması mümkün değildir, yabancı çalışma izni olan yabancılarda şartların sağlanması durumunda bu teşviklerden yararlanabilecektir.

Emeklerin değere dönüştüğü anlarda kazanımlar bereketleniyor, yaptıklarımızla değil olduklarımızla insan oluyoruz, Önce insan diyen önceliğini insandan yana kullanan herkese selam ve sevgiler.

Mahir NAZLIER
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

sgk danışmanlığı ankara

sgk teşvikleri ankara

bordrolama ankara

sosyal güvenlik danışmanlığı ankara
yatırım teşvik belgesi ankara
iş kanunu danışmanlığı ankara