Makale Yayınları

Metni sesli dinle.

SGK YARDIMLARI VE TALEP ETME KONUSU

SGK Yardımları ve ötesi hakkında bildiklerimiz, bizlere destek kapılarını aralamaktadır.

Peki, İstemeyene SGK dan yardım ve destek yok desem kanuni haklarımızı talep eder miydik?

Yardım konusu enteresan bir husus, birine yardım ederek kaba duruma düşebilir miyiz, O kişiye zarar verebilir miyiz?

Yol da düşmüş birini hemen kaldırırız, simit isteyen birine sofra kurarız, talep olmaksızın yardım ederiz. Peki teklifsizyardımlarımız iyimidir kötü müdür?

İyi kötü kavramları bir yana, batı kültüründe, yolda düşmüş bir insan varsa, sana yardım etmemi istermisin sorusu beliriyor.

Yumurta içten kırılırsa yaşam başlıyor, dıştan kırılırsa ise yaşam bitiyor… Bu konuda düşünürken, SGK yardımları konusuna dönelim SGK’nın hangi yardımları varaçıklayalım, hangi şartlarda ödenir konusunu ise siz araştırın. Ha talepten konu açıldı da ‘’SGK çok medeni bir kurum’’talep ederseniz yardım alabilirsiniz. Peki yardımlarda neler var, bilenler hangi durumda hangi yardımı talep etmeli?

İş kazası ve meslek hastalığı hallerinde verilen yardımlar:

Geçici iş göremezlik ödeneği verilmesi, Sürekli iş göremezlik geliri verilmesi, Vefat durumunda hak sahiplerine aylık bağlanması ve cenaze ödeneği verilmesi, Maaş bağlanmış kız çocuklarına evlenme ödeneği verilmesi.

Analık Sigortası açısından:

Doğumdan önce ve sonrası için Hekimce verilen rapora göre 8 er haftalık sürelerde Geçici iş göremezlik ödeneği ve yine talep halinde doğum sonrası için emzirme ödeneği ödenecektir.

Şehit, harp ve vazife malulü çocukları ile harp ve vazife malullerinin kendilerine ödenecek olan Eğitim, Öğretim yardımları mevcuttur.

Yaşlılık malullük ve Ölüm, Dul ve Yetim aylıkları uzun vadeli sigorta kolu desteklerindendir.

Sağlık yardımı detayları ve şartlarına da bir göz atmakta fayda var.

Yardımlar ve sonrasın da İstihdam teşvikleri, ücret destekleri, BAĞ-KUR Prim ve Vergi Desteği, ARGE Destek ve Teşvikleri, Engelli Teşvikleri gibi Pek çok Devlet desteği söz konusu. Tüm bu imkanlardan faydalanmak herkesin hakkı elbette. Unutulmasın ki bu haklara sadece talep edenler sahip olacak. Detay bilgi isteyen ve yol haritası çıkarılmasını talep eden işçi ve işverenler ile sohbet edebiliriz.

Unutmadan bu aralar kimi insanlardan duyduklarımbeni şaşırtıyor, Hani Talep etmeyi unutupistemediği şeyleri tekrarlayanlar: Birinin yanında çalışmak istemiyorum, Çok geç emekli olmak istemiyorum, şirket kurmak da istemiyorum, vergi ödemek istemiyorum…Stilindekiler.Öldürür insanı… Neyse, ne istediğini bilenleri çaya ve sohbete beklerim.

Sınırsız ve pervasızca talep edenlerile ben kimseden bir şey isteyememya reddedilirsemutancı içindekiler bir yana, Hayal kurup, talep ederek, hayallerinin peşinden giden, ne istediğini bilen cesaretli insanların başarıları garanti değil midir sizce de?

Şairin dediği gibi Dünya için değil, sadece kendin için endişelen, senin içinde savaş olmazsa dışında da olmaz. Görüşmek dileği ile saygıdeğer okurlarım.

Sevgiyle kalın, hatta mutlulukla kalın.

Mahir NAZLIER
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

sgk danışmanlığı ankara

sgk teşvikleri ankara

bordrolama ankara

sosyal güvenlik danışmanlığı ankara
yatırım teşvik belgesi ankara
iş kanunu danışmanlığı ankara